Nový RockShox Flight Attendant

používa algoritmus na jemné ladenie vašej tlmiacej sústavy.

Flight Attendant je teraz k dispozícii aj na pretekárskych vidliciach a tlmičoch od RockShoxu. Spoločnosť RockShox predstavila svoj automatický systém nastavenia tlmenia s názvom Flight Attendant pre svet horského bicyklovania. Dostupný bude aj na modeloch vidlíc SID, SID SL a SIDLuxe a tak isto aj na tlmičoch s podporou Flight Attendant na zadnom odpružení.

Aj keď systém Flight Attendant bol dostupný pre ich trailové a endurové série od roku 2021, je to prvýkrát, kedy táto technológia prichádza na iné produkty. RockShox však nejde len o jednoduchý prenos existujúceho systému Flight Attendant; sú tu nové algoritmy, režimy a funkcie navrhnuté tak, aby čo najlepšie slúžili potrebám horských pretekov.

SRAM tvrdí, že počas rekordného 34. víťazstva vo Svetovom pohári Nino Schurtera v Lenzerheide v roku 2023, systém Flight Attendant zmenil módy tlmenia 1 325-krát za necelých 90 minút pretekov. Taktiež uvádza, že počas testovania jazdci na systéme Flight Attendant boli o 1,8 % rýchlejší v porovnaní s tými istými jazdcami na káblovom systéme.

Ako vylepšenie používa systém senzory na vidlici, tlmiči a kľukovom hriadeli aby sa automaticky prispôsoboval nastaveniu vašej tlmiacej sústavy. Na vidlici je riadiaci modul, ktorý možno použiť na prepínanie medzi režimami, ale pre plnú funkčnosť budete potrebovať aj ovládače AXS od spoločnosti SRAM. Cieľom je pomôcť tlmiču pracovať čo najefektívnejšie. Robí to tak, že pri jazde do kopca alebo pri prechádzaní po rovine alebo po hladšom teréne sa tlmenie bicykla zatvrdí, čo vedie k obmedzeniu aktivity tlmenia. Keď prepnete na zjazdy, tlmenie sa otvorí, aby tlmič mohol absorbovať prekážky na trati a zabezpečil tak maximálnu priľnavosť, dôveru a pohodlie.

Senzory a riadiaci modul na nových pretekárskych vidliciach a tlmičoch Flight Attendant sú v podstate rovnaké. Pravá mágia však spočíva v algoritmoch a zdrojoch údajov, ktoré riadia a získavajú údaje pre systém. Adaptívna jazdná dynamika prináša umelú inteligenciu do horského bicyklovania. Nový Flight Attendant zachováva Bias Adjust a Override módy existujúceho systému, ale predstavuje novú funkciu v podobe aktívnej jazdnej dynamiky.

Ako predtým, existujú tri polohy tlmenia, medzi ktorými Flight Attendant môže prepínať: Open, Pedal a Lock. Aktívna jazdná dynamika spolupracuje s kľukovým hriadeľom AXS Power Meter a zadným prevodníkom, aby vypočítala vaše personalizované úrovne úsilia. Tieto sú rozdelené do Šprint, Vysoká, Stredná a Nízka. Neustále zbiera údaje z vašich predchádzajúcich sedem jázd, aby sa tlmič mohol prispôsobiť počas jazdy v reálnom čase. Ako zrýchľujete, Flight Attendant upravuje úrovne úsilia.

Zóna, v ktorej sa nachádzate, sa odráža na riadiacom module, pričom žlté, červené, zelené a modré svetlá značia Šprint, Vysoká, Stredná a Nízka úroveň úsilia, respektíve: Bias Adjust a Lock Disable poskytujú väčšiu kontrolu nad režimom Auto. Okrem Aktívnej jazdnej dynamiky nový Flight Attendant zachováva Bias Adjust pôvodného systému. Bias Adjust má päť pozícií, začínajúc na nule a pohybujúc sa o dva stupne plus alebo mínus v oboch smeroch. Pozície +1 a +2 preferujú efektívnejšie režimy Lock a Pedal, zatiaľ čo -1 a -2 poskytnú kompatibilnejší bias a uprednostňujú režimy Pedal a Open.

Novým prvkom tejto verzie Flight Attendant sú dva režimy Lock disable, ktoré sú prístupné cez aplikáciu AXS. V týchto režimoch budú vidlica a tlmič alebo len vidlica prepínať medzi režimami Open a Pedal, keď sú nastavené na auto, čím sa eliminuje uzáver. Ak chcete systém ovládať sami, môžete vypnúť režim Auto a manuálne prepínať medzi režimami pomocou riadiaceho modulu na vidlici alebo jedným stlačením tlačidla na ovládači AXS Pod. Nakoniec, tu je režim Override, ktorý prepína z Auto na váš prednastavený Override režim, ktorý môže byť akýkoľvek z režimov Open, Pedal alebo Lock, a naopak. Režim Override je možné použiť len pri použití ľavotočivého ovládača AXS Pod.

Nastavenia, stav nabitia batérie a aktualizácie nastavení je možné zobraziť v aplikácii AXS. Tu si môžete prispôsobiť ovládanie, upraviť nastavenia režimu, zobraziť a upraviť svoje Úrovne úsilia, ako aj vytvoriť profil bicykla a prepojiť sa s ďalšími komponentmi AXS.

Ceny a špecifikácia:

RockShox Sid SL Ultimate Flight Attendant vidlica

Rám: 32 mm

Zdvih: 100/110mm

Veľkosť kolesa: 29 palcov

Offset: 44mm

Hmotnosť: 1 480g

Cena: 1 499 €

RockShox Sid Ultimate Flight Attendant vidlica

Rám: 35 mm

Zdvih: 120mm

Veľkosť kolesa: 29 palcov

Offset: 44mm

Hmotnosť: 1 624g

Cena: 1 599 €

RockShox SidLuxe Ultimate Flight Attendant tlmič

Hmotnosť: 349g

Cena: 949 €

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore