Typy bicyklov, výhody a obmedzenia

V dnešnom svete cyklistiky poznáme veľké množstvo disciplín a ku každej je prispôsobený stroj. Poďme sa preto pozrieť na niekoľko najobľúbenejších a povedať si niečo o bicykloch určených pre tieto druhy cyklistiky. Schválne som vyberal kategórie tak aby som dokázal zachytiť čo najširšie spektrum terénu, profi či hoby jazdu a najviac užívané bicykle.

Pozrieme sa na kategórie ako: Cestná cyklistika, Gravel, MTB a Downhill. Ja som nadšencom predposlednej spomenutej skupiny ale budem sa snažiť každej z disciplín venovať rovnakú pozornosť.

Cestná cyklistika

Špecifické sú bicykle s pevným rámom a veľmi nízkou váhou. Sú to bicykle konštruované pre jazdu na asfaltových cestách čomu sú prispôsobené aj ostatné komponenty bicykla. Rám môže byť vyhotovený z materiálov ako karbón, hliník či dural. Ako som už spomínal pri tomto type bicykla sa berie veľký dôraz na udržanie čo najnižšej váhy bicykla. Dnes to však hneď neznamená nepohodlnú jazdu. Výrobcovia sú si vedomí že na tomto type bicykla jazdec trávi 4 a viac hodín času jazdy a preto je rám a posedenie prispôsobené na dlhšie výjazdy v dostatočnom pohodlí. Treba si však uvedomiť že dlhšia jazda na bicykli býva fyzicky náročnejšia.

Gravel

Na prvý pohľad sa môže zdať že sa jedná o bicykel určený na cesty. No nie je tomu tak. Tento bicykel je určený do ľahkého terénu, zvládne aj štrkové či nespevnené a poľné cesty. Stále je to však bicykel bez odpruženia na ráme čo ho do istej miery limituje v ťažšom teréne. Určite to však nie je bicykel s ktorým by sta sa mali báť vojsť do lesa. Rovnako ako pri cestných bicykloch sú aj tieto bicykle určené na dlhšie výšľapi a bývajú dostatočné pohodlné aby ste si svoju jazdu užili.

MTB

Konečne sa dostávame k bicyklu určenému do terénu a oproti dvom predchádzajúcim kategóriám je to na prvý pohľad vidieť aj na ráme tohto bicykla. Asi najväčším rozdielom je odpruženie bicykla a konštrukčné riešenie rámu. Môže sa jednať o odpruženie prednej vidlice, takýto bicykel nazývame hardtrail. Ale môže sa jednať aj o bicykel s odpružením na oboch kolesách, to znamená na prednej vidlici ale aj odpruženie zadnej stavby, takýto bicykel môžeme nazvať celoodpružený alebo aj full (full suspension). Tieto bicykle sa ďalej delia podľa výšky zdvihu odpruženia, tá sa vyberá podľa náročnosti terénu v ktorom chcete jazdiť. V praxi platí čím náročnejší terén tým vyšší zdvih. O odpružený a správnom výbere si môžeme povedať viac v inom článku.

Downhill

Túto kategóriu som spomenul ako bonusovú. K vôli svojej náročnosti jazdy nie je až tak veľmi obľúbená medzi jazdcami nakoľko ide skôr o extrémny šport ako rekreačnú jazdu. Vybral som si ju však preto, lebo v poslednom čase je veľa bike parkov ktoré pripravujú práve takéto typy tratí a veľa jazdcov si ich vie užiť. Teraz sa už poďme pozrieť na samotný bicykel. Jedná sa vždy o celoodpružený bicykel. Rám je konštruovaný pre veľký rozsah pohybu jazdca aby mohol efektívne prenášať svoje ťažisko. Tak isto je rám konštruovaný tak aby mohol pohyb zadnej stavby dostatočne reagovať na dopady a nerovnosti na trati. Tu mu však pomáha výkonné pruženie zo zdvihom 170 a viac mm. Nechcem sa detailne venovať rozdeleniu geometrii a iným tech. údajom bicyklov nakoľko škála je široká a každý výrobca má rám niečím jedinečný. To platí aj pri predošlých kategóriách.

Verím že som Vám aspoň trocha pomohol zorientovať sa vo svete cyklistiky a možno Vám pomohol aj pri výbere svojho bicykla. Samozrejme kategórii v cyklistike ako aj bicyklov samotných je strašne veľa a my sme sa pozreli len na niekoľko typov. Pri výbere bicykla samozrejme potrebujeme zvážiť viacero faktorov okrem typu bicykla a bicykle samotný je vždy dobré najskôr odskúšať a vybrať správnu veľkosť. Na veľkosti bicyklov v rôznych kategóriách sa pozrieme nabudúce.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore