Trendy e-bicyklov v roku 2024

Aké sú najhorúcejšie trendy e-horských bicyklov v roku 2024? Prečo sa trh stáva čoraz viac rozmanitým a prečo sa bicykle opäť stávajú ľahšie? A, čo je najdôležitejšie, prečo sú mechanické problémy tak časté? Čo by ste mali vedieť pred kúpou nového bicykla a aké chyby by ste sa mali snažiť vyhnúť? V tomto článku sa na toto všetko pozrieme a vybrali sme 5 najdôležitejších bodov a zistení ktorá nás zaujali.

Rozmanitá ponuka: modulárne koncepcie batérií pre e-horské bicykle?

Preteky batérií pomaly miznú. S neustále narastajúcou úzkosťou z dojazdu zákazníkov smerujúcich k bicyklom s väčšími batériami reagoval priemysel bicyklov, poskytujúc svoje bicykle s čoraz väčšími batériami a hovoriac koncovým spotrebiteľom, že veľké batérie sú nevyhnutné pre jazdný zážitok, pridávajúc olej do ohňa. V posledných niekoľkých rokoch sme tlačili výrobcov, aby prehodnotili svoje stratégie a teraz mnohí z nich konečne uznali, že existujú aj iné faktory, ktoré sú pri kúpe nového eMTB oveľa dôležitejšie: individuálne potreby kupujúceho a vhodný, súvislý celkový koncept. Pozreli sme sa na niekoľko eMTB z roku 2024 a niektoré stále obsahujú bicykle s masívnymi batériami, ako sú Canyon Torque: ON a ROTWILD R.X1000 ULTRA, ktoré sú vybavené batériami s kapacitou 900 Wh resp. 960 Wh. Avšak, modulárne koncepcie batérií získavajú prevahu. Dôvodom je, že niektorí výrobcovia vám umožňujú vybrať si z rôznych konfigurácií batérií v čase nákupu a / alebo rozšíriť hlavnú batériu o zväčšovač dojazdu. A zatiaľ čo ľahší bicykel by mal mať všeobecne lepšie vlastnosti riadenia, v skutočnosti to nie je vždy pravda. Namiesto toho to znamená, že môžete jednoducho pripojiť zväčšovač dojazdu a pridať si trochu ďalšej zábavy – praktické!

Neexistuje taká vec ako najlepší elektrobicyklový motor vôbec

Skôr je rozsah motorových systémov širší ako kedykoľvek predtým: od malých, takmer neviditeľných motorov s ľahkou alebo strednou pomocou až po mocné príšery, výber je obrovský. Výrobcovia motorov sa snažia o rôzne prístupy. Napríklad môžete získať diskrétny, takmer neviditeľný pohon TQ-HPR50, ktorý imponuje osobitne prirodzeným pocitom jazdy, alebo výkonný pohon Bosch Performance Line CX. A potom tu sú aj nové koncepty, ako napríklad motor Bosch Performance SX, ktorý rozmazáva hranice medzi ľahkými elektrobicyklami a plnopohonnými eMTB. Na trhu sú tiež niektorí noví, inovatívni hráči, ako je napríklad Pinion s ich novým motorom / prevodovkou MGU E1.12, ktorý si kladie za cieľ minimalizovať údržbu. Je tiež dôležité zvážiť ekosystém ďalších funkcií okolo samotného motora – mnohé motorové systémy sú doplnené praktickými funkciami, ktoré ich robia príjemnejšími na použitie, napr. navigačné funkcie a ochranu pred krádežou, ako napríklad eBike Lock od Boschu, ktorý vypne motorové funkcie.

Stará škola versus nová škola – chytré prevody na elektrobicykloch

Sú káble riadenia zadných prevodníkov minulosťou na trhu s najvyššími špecifikáciami? Ešte minulý rok mali mnohé bicykle najvyššej kvality stále mechanický prevodník. V roku 2024 to je u e-horských bicyklov však len 22% z bicyklov na ktoré sme sa pozerali, zatiaľ čo zvyšných 78% je vybavených elektronickým prevodovým systémom. Tieto ponúkajú oveľa presnejšie radenie a zároveň zabezpečujú čistejší celkový vzhľad. Najmä však umožňujú výrobcom implementovať ďalšie funkcie, ktoré by nebolo možné s káblovo riadenými prevodníkmi. So svojim pohonom Eagle Powertrain umožňuje SRAM automatické radenie pomocou funkcie Auto-Shift a tiež vám umožňuje radenie bez nutnosti šliapania. Aj Shimano zohralo pioniersku úlohu s touto technológiou a ide podobnou cestou, ponúkajúc rovnaké funkcie so svojim motorom EP801 a elektronickým prevodovým systémom XT Di2. Je to veľký krok do budúcnosti elektrobicyklov, hoci nové radenie v súčasnosti prináša výhody len na pokojných výletoch. V zložitých trailových situáciách však automatické radenie rýchlo dosahuje svoje limity, pretože radiaci algoritmus často nemá dostatok času na radenie do vhodného prevodu. S motorom-prevodovkou MGU E1.12 ponúka Pinion veľký rozsah užitočných funkcií. Funkcie Start.Shift a Pre.Shift vám umožňujú vybrať si vhodný štartovací prevod cez aplikáciu, zatiaľ čo poloautomatická funkcia vyberie vhodný prevod pre šliapanie do pedálov. Ľahšie, rýchlejšie, silnejšie?

Vývoj hmotnosti e-horských bicyklov

Hmotnosť je stále jednou z najhorúcejších tém v e-horských bicykloch. V posledných niekoľkých rokoch sa hmotnosť neustále zvyšovala v dôsledku zvyšujúcich sa veľkostí batérií. Tentokrát sa trend začína obracať a výrobcovia sa snažia o to aby hmotnosť bicyklov klesala. Dôvodom je, že kapacita batérie sa ustálila medzi 600 Wh a 800 Wh. Okrem toho neustále technologické vývoje umožňujú výrobcom používať ľahšie súčasti motorov bez toho, aby sa obetovala výkonnosť. Mnoho moderných e-horských bicyklov je dodávaných s uhlíkovým rámom. Výhody uhlíka sú zrejmé: umožňuje výrobcom vyrábať ľahšie, tuhšie bicykle a dáva im väčšiu slobodu pri návrhu rámov. Pri hodnotení výkonu jazdy však vždy treba zohľadniť hmotnosť v kontexte celkového konceptu. Hmotnosť eMTB nemožno určiť na základe jednotlivých bodov, pretože rad rôznych faktorov môže prispieť k hmotnosti a kvalite jazdy.

Mechanické problémy, zlá nálada a poruchy – Prečo sa tak veľa e-horských bicyklov pokazí?

Výrobcovia majú pred sebou stále veľa práce s vývojom. Aj keď je pravda, že eMTB sú oveľa zložitejšie ako klasické MTB a majú podstatne viac komponentov, stále je veľa priestoru na zlepšenie v oblasti trvanlivosti a špecifikácií v porovnaní s klasickými MTB. Výrobcovia stále musia riešiť časť problémov: od rozbitých svetiel, prasknutých krytov motorov, voľných drôtov a zlomených kľukov, cez batérie, ktoré sa odmietali nabíjať, až po bicykle, ktoré sa ani nechceli zapnúť. Aj tento rok ukazuje, že mnohé komponenty nie sú dostatočne odolné a že sa niektorí výrobcovia príliš nezaujímajú o kontrolu kvality.

EMTB sú rozmanitejšie ako kedykoľvek predtým, a rozdiely sú väčšie ako kedykoľvek predtým. Bez ohľadu na to, či preferujete agresívnejšie trailové trasy alebo ste pokojný turista, v dnešnej dobe si každý môže nájsť ten správny eMTB. Bicykle sa stávajú inteligentnejšími, integrujú rôzne funkcie, ako sú automatické funkcie radenia. Zároveň Vám modulárne koncepcie batérií umožňujú prispôsobiť si svoj bicykel svojmu štýlu jazdy. Avšak okrem niektorých neuveriteľných eMTB existujú aj bicykle, ktoré nesplnia výkon, ktorý sľubujú (a ich cenovka)! Stále sú tu závažné chyby, čo sa týka výberu komponentov a spoľahlivosti motorových systémov.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore