Najkrajšie cyklotrasy na Slovensku

Slovensko, krajina s bohatou históriou, malebnou prírodou a srdcom zasadeným v centre Európy, je čoraz viac objavovaná ako ideálna destinácia pre milovníkov cykloturizmu. Zvlnená krajina plná zelených kopcov, tajuplných hôr a krásnych riek poskytuje dokonalé pozadie pre nezabudnuteľné cyklistické dobrodružstvá. Či už ste vášnivý cyklista alebo len hľadáte príjemný spôsob, ako stráviť aktívny deň v náruči prírody, slovenské cyklotrasy ponúkajú nekonečné možnosti. Z malebných trás vedúcich popri riečnych brehoch, cez historické dediny a mestá, až po výzvy v podobe horských stúpaní s dychberúcimi výhľadmi – tu je niečo pre každého. Každá trasa odhalí kúsok jedinečnej slovenskej krajiny, jej kultúry a tradícií, a pritom poskytne nezabudnuteľný športový zážitok.

V tomto článku vás prevedieme cez najkrajšie a najobľúbenejšie cyklotrasy, ktoré Slovensko ponúka. Od tajomných hôr Tatier, cez srdce Slovenského raja, až po pokojné brehy Liptovskej Mary, pripravte sa na cestu, ktorá vás zavedie cez nekonečnú paletu scenérií a zážitkov. Tak nasadnite na svoj bicykel a nechajte sa zviesť na cestu plnú objavovania, dobrodružstva a čistej cyklistickej radosti. Slovensko vás pozýva objaviť svoje cyklistické trasy, kde každý pedálový ťah odhalí kúsok krásy tohto úžasného kúta Európy.

Sliezsky dom

Trasa: Tatranská Polianka/Sliezsky dom (a späť)

Dĺžka: 6,2 km (+6,2 km)

Náročnosť: ťažká

Cyklistická púť z Tatranskej Polianky až po Sliezsky dom predstavuje úchvatnú avantúru, ktorá vás zavedie do srdca Vysokých Tatier. Táto trasa začína v pokojnej osade Tatranská Polianka, odkiaľ sa budete presúvať po serpentínových cestách, ktoré vás dovedú až k prestížnemu horskému hotelu Sliezsky dom vo Velickej doline. Napriek tomu, že dĺžka trasy je iba 6,2 km (s možnosťou spiatočnej jazdy), jej náročnosť je zvýšená vďaka prevýšeniu, ktoré presahuje 600 metrov. Táto výzva je však odmenená nádhernými panoramatickými výhľadmi na Velické pleso a dominantný Gerlachovský štít, ktoré zaujmú vaše oči, keď dosiahnete úpätie pri Sliezskom dome.

Kmeťov vodopád

Trasa: Podbanské/Kmeťov vodopád (a späť)

Dĺžka: 8 km (+ 8 km)

Náročnosť: ľahká

Tatry sú domovom nielen pre pešiu, ale aj pre cyklistickú turistiku, a jednou z takýchto pútavých trás je cesta z Podbanského k Kmeťovmu vodopádu. Táto zelene značená trasa odštartuje v malebnom prostredí tatranskej osady Podbanské a pokračuje až k impozantnému Kmeťovmu vodopádu, ktorý drží prim v kategórii najvyšších vodopádov Tatier. Cyklisti budú sledovať spevnenú asfaltovú cestu, ktorá ich bez problémov dovedie až k cieľu trasy, kde sa však cesta mení na chodník určený iba pre peších. Pre tých, ktorí hľadajú dlhšie dobrodružstvo na dvoch kolesách, je tu možnosť odbočiť do susednej Tichej doliny, ktorá vítá cyklistov svojou prístupnou a prírodnou krásou.

Belianska cyklotrasa

Trasa: Beliansky rybník/hraničný priechod Jurgow (a späť)

Dĺžka: 9 km (+ 9 km)

Náročnosť: ľahká

Objavte čaro Belianskych Tatier na dvoch kolesách! Náš nový cyklistický klenot, Belianska cyklotrasa, vás pozýva na úžasné dobrodružstvo medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou. Táto scénická 9-kilometrová trasa je vašou vstupenkou do srdca nádherných hôr a prírodných zázrakov. Výlet začína pri malebnom Belianskom rybníku, len kúsok za mestom Spišská Belá. Na svojej ceste budete sprevádzaní krásnou prírodou a sviežim vzduchom, až kým nedorazíte na zastávku Čarda v Tatranskej Kotline. A toto je len začiatok! Trasa je navrhnutá tak, aby pokračovala až po štátnu hranicu s Poľskom, tiahnuca sa okolo malebnej obce Ždiar a cez Podspády na hraničný priechod Jurgow. A čo je na trase najlepšie? Je ideálna pre všetkých! S dĺžkou 9 km a šírkou 3 m, s dvoma jazdnými pruhmi, je perfektná pre rodiny, rekreačných cyklistov i korčuliarov. Asfaltový povrch je príjemný pre jazdu, a po ceste na vás čakajú štyri odpočívadlá vybavené prístreškami, stolmi, lavičkami, stojanmi na bicykle a odpadkovými košmi. Informačné stojany s mapou regiónu vám pomôžu zorientovať sa, a keď pocítite hlad, navštívte bufet pri Belianskom rybníku v Spišskej Belej, kde si môžete dopriať občerstvenie.

Okolo Liptovskej Mary

Trasa: Liptovský Mikuláš – Litovský Trnovec – Bobrovník – Vlachy – Krmeš – Galovany – Liptovský Mikuláš

Dĺžka: 37 km

Náročnosť: ľahká

Liptov je skutočným rajom pre tých, ktorí hľadajú odpočinok, krásy prírody a aktívny oddych na Slovensku. Cyklisti a nadšenci cykloturizmu si obzvlášť pochvaľujú kľudné a scenické trasy okolo Liptovskej Mary, ktoré považujú za jedny z najkrajších na Slovensku.

Cyklo trasy okolo Liptovskej Mary ponúkajú nespočet možností na skúmanie a sú vhodné pre rôzne úrovne fyzickej zdatnosti. Môžete si vybrať kratšiu alebo dlhšiu trasu podľa svojich schopností a túžby po dobrodružstve. Aj pri prejazde najkratším okruhom budete mať príležitosť obdivovať panoramatické výhľady na okolité horské masívy Vysokých, Západných a Nízkych Tatier, ktoré dominujú nad zrkadlovou hladinou Liptovskej Mary.

Terén je pomerne rovinatý s minimom stúpaní a klesaní, čo umožňuje pokojnú a relaxačnú jazdu, ideálnu pre rodiny či rekreačných cyklistov. Jedinou nevýhodou môže byť, že časť trasy vedie po obecných cestách, no aj to pridáva k autenticite a možnosti spoznať miestnu kultúru a život zblízka.

Kráľova Hoľa

Trasa: Šumiac/Kráľová Hoľa (a späť)

Dĺžka: 10 km (+ 10 km)

Náročnosť: ťažká

Zažite adrenalínovú jazdu na bicykli na jednej z ikonických slovenských trás, ktorá vás privedie až na vrchol Kráľovej hole! Táto 10-kilometrová výprava s prevýšením 1066 metrov je náročná, ale pre každého vášnivého cyklistu musí byť nezabudnuteľný zážitok.

Trasa sa začína v malebnom Šumiace, odkiaľ pokračujete severným smerom cez idylické lúčne priestranstvá, kým nesiahnete k lesným serpentínám vedúcim až do Predného sedla. Odtiaľ vaše dobrodružstvo pokračuje po asfaltovom povrchu cez lesnaté údolie Snehovej jamy a popri majestátnej Kráľovej skale, kým nedorazíte na temeno Kráľovej hole.

V otvorenom hôľnom teréne budete pokračovať po ceste vlniacou sa serpentínou až na vrchol, kde budete odmenení nezabudnuteľnými panoramatickými výhľadmi. Vráťte sa po tej istej fascinujúcej trase späť do Šumiaca, pričom si užívate zjazd späť do civilizácie. 

Slovensko ponúka kaleidoskop cyklistických trás, ktoré potešia každého milovníka tohto športu. Ako sme prešli niektorými z najlepších trás, dúfame, že sme vás inšpirovali vydať sa na vlastné dobrodružstvá na dvoch kolesách. Nezabudnite, správne vybavenie a oblečenie sú kľúčové pre komfortný a bezpečný zážitok. Tak neváhajte, obujte svoje cyklistické topánky, nasadnite na bicykel a vyberte sa objavovať krásy Slovenska. Dobrá jazda!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore