Ako vybrať správny bicykel: stručný sprievodca

Vieme, že vybrať si ten správny bicykel nie je jednoduchou úlohou. Jedná sa o zváženie viacerých faktorov, ako terén, typ jazdy, technológie bicykla, či financie, ktoré máme na kúpu k dispozícii. Poďme sa preto pozrieť na tie najdôležitejšie body, ktoré je potrebné zvážiť pred samotnou kúpou bicykla, a predstavme si základné kategórie bicyklov.

Financie:

Je potrebné vedieť, v akej cenovej relácii sa pri kúpe bicykla môžeme pohybovať. Aj tu platí, že nie všetko, čo je lacné, je dobré, každopádne vždy sa dá vybrať bicykel, ktorý vyhovuje mojim potrebám a požiadavkám na jazdu. Ceny sa líšia od značky, typu rámu, po samotné vybavenie bicykla. V ďalších bodoch sa na všetko pozrieme.

Typ jazdy:

Výber vhodného bicykla začína určením vášho preferovaného štýlu jazdy. Každý druh bicykla je špeciálne navrhnutý pre rôzne cyklistické aktivity, preto je dôležité presne vedieť, aké jazdenie plánujete realizovať. Rozmýšľate o spoločných výjazdoch po cestách? Alebo potrebujete bicykel primárne na prepravu z bodu A do bodu B? Máte v pláne prekonať terénne trasy v miestnom lese? Chcete sa zlepšiť vo svojej fyzickej kondícii a plánujete jazdiť pravidelne v meste? Možno túžite po elegantných výjazdoch do obľúbenej kaviarne? Alebo hľadáte vhodný bicykel pre rodinné výlety? Odpovede na tieto otázky vám pomôžu určiť, ktorý typ bicykla je pre vás ten pravý.

Cestný bicykel:

Cestné bicykle, určené pre jazdu po asfaltových cestách, patria medzi najefektívnejšie druhy bicyklov. Typické sú úzkymi pneumatikami a „padacími“ riadidlami, ktoré sa smerom nadol zakrývajú k jazdcovi. Môžeme ich rozdeliť do dvoch hlavných kategórií: súťažné a vytrvalostné.

Súťažné modely sú navrhnuté pre rýchlosť s tuhými rámami, tvrdšími prevodmi a agresívnejšou geometriou proti odporu vetra.

Naopak, vytrvalostné bicykle, s väčšou flexibilitou v rámoch a jednoduchším radením, poskytujú pohodlnejšiu jazdu. Ideálne sú pre sociálnejšie a fitnes cestné cyklistické aktivity. Predaj týchto modelov prevyšuje predaj súťažných bicyklov u väčšiny značiek. 

Gravel:

Gravel bicykle, známe aj ako dobrodružné bicykle, predstavujú variant cestných bicyklov, ktoré sú konštruované tak, aby efektívne zvládali rôzne typy povrchov. Môžu byť navyše vybavené ďalším príslušenstvom a sú ideálne na celodenné výjazdy po menej frekventovaných trasách.

Univerzálnosť gravel bicyklov ich činí vynikajúcou voľbou pre rôzne cyklistické aktivity. Okrem rýchlej cestnej jazdy sú schopné zvládať aj terénne trasy, vďaka širším pneumatikám a prevodom s rozšíreným rozsahom. To umožňuje pohodlnú jazdu po chodníkoch, štrkových cestách či lesných cestách. Vďaka robustnej konštrukcii, pohodlnej jazde a možnosti prepravy batožiny sú ideálne na ľahké turistické výpravy alebo rýchlejšie a dlhšie dochádzanie. 

Cyklokros:

Cyklokrosové bicykle sú špeciálne navrhnuté pre šport zvaný cyklokros. Tento šport má svoje korene v Európe a pôvodne slúžil ako metóda, ako umožniť cestným cyklistom udržiavať si kondíciu počas zimných mesiacov. Odvtedy si však získal obľubu po celom svete ako samostatná a obľúbená forma cyklistických pretekov. Na prvý pohľad sa cyklokrosové bicykle podobajú na cestné bicykle, ale vyznačujú sa širšími pneumatikami s výraznejším dezénom a nižším prevodovým rozsahom. Rám a brzdy sú konštruované tak, aby umožnili prechod hlbokým blatom. Z dôvodu špecifik svojho použitia zaujímajú cyklokrosové bicykle strednú pozíciu medzi cestnými a horskými bicyklami. Sú ideálnou voľbou nielen pre cyklokrosové preteky, ale tiež pre jazdu po štrkových cestách, dobrodružnú cyklistiku a na bežné dochádzanie.

Horský bicykel:

Máloktorá kategória bicyklov ponúka taký rozmanitý výber ako horská cyklistika. Hoci je výber bohatý, môže byť aj mierne zavádzajúci. Vaša voľba horského bicykla bude úzko súvisieť s typom terénu, po ktorom plánujete jazdiť, vašimi súťažnými ambíciami a aktuálnymi jazdeckými schopnosťami. Odpruženie je kľúčovou charakteristikou horských bicyklov a jeho veľkosť sa zvyčajne zvyšuje v súlade s náročnosťou terénu. Typ odpruženia tiež často určuje názov horského bicykla. Bicykle bez odpruženia sa nazývajú „tuhé“, bicykle s odpružením len na prednom kolese sa označujú ako „hardtails“, pričom zadná časť bicykla je pevná. A konečne, bicykle s odpružením na obidvoch kolesách sú známe ako celoodpružené bicykle. 

Mestský bicykel:

Mestské bicykle tvoria kategóriu, ktorá zahŕňa všetky druhy bicyklov, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre jazdu v mestských podmienkach. Tieto bicykle sú optimalizované pre pohodlnú a efektívnú jazdu na krátkych až stredných vzdialenostiach v mestskej doprave.

Mnohé z mestských bicyklov sú konštruované tak, aby boli silnejšie v porovnaní s bežnými cestnými bicyklami. Sú schopné zvládnuť skákanie z obrubníkov a jazdu po nekvalitných povrchoch. Niektoré mestské modely sú vybavené prvkami zvyšujúcimi bezpečnosť, ako sú kolesá odolné voči krádeži, možnosť ľahkého prenášania zámku a nenápadná farba.

Na druhej strane, niektoré mestské bicykle sa obracajú k holandskému štýlu, čerpajú inšpiráciu z klasického dizajnu a nadčasových farieb. Tieto bicykle sú často označované ako „klasické“ alebo „vintage“ bicykle a poskytujú eleganciu spolu s funkčnosťou pre mestskú jazdu. 

Skladacie bicykle:

Skladací bicykle sú ideálnym riešením pre ľudí s obmedzeným úložným priestorom alebo pre tých, ktorí potrebujú kombinovať bicyklovanie s cestovaním verejnou dopravou. Tieto bicykle, ako už názov napovedá, môžu byť zložené do kompaktnej formy, čo uľahčuje ich skladovanie a prenos. Typicky majú skladací bicykle obmedzený počet prevodov a menšie kolesá. Toto ich robí najvhodnejšími pre kratšie mestské výlety na hladkých povrchoch. Menšie kolesá a celkovo menšie rozmery bicykla môžu znamenať, že nie sú tak stabilné pri vyšších rýchlostiach, ale výhody z hľadiska portability a skladovania často prevyšujú tieto nevýhody.

Elektrické bicykle:

E-bicykle, alebo elektrobicykle, predstavujú jednu z najrýchlejšie rastúcich kategórií v oblasti bicyklov. Sú vybavené elektromotorom, ktorý poskytuje doplnkový výkon pri šliapaní, čím uľahčuje jazdu na kopcoch alebo na dlhých vzdialenostiach. Elektrobicykle môžu byť klasifikované v rôznych kategóriách, vrátane cestných a horských bicyklov, ale sú obzvlášť obľúbené pre mestské použitie.

Výber správneho bicykla je dôležitý krok, ktorý by nemal byť podcenený. Správny bicykel Vám poskytne roky spokojnosti a jazdného potešenia. Venujte čas na premyslenie svojich potrieb, preferencií a rozpočtu, a určite nájdete bicykel, ktorý bude pre Vás ten pravý.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore